PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ucus okulu fiyatlari son durum & ppl fiyatlari

postmaster
04-07-2010, 10:46
Merhaba arkadaslar,

Gecen gun 2 arkadasimi Ayjet ve THK nin istanbuldaki ucus okuluna goturdum,(muhtemelen 2 yil icinde atpl aldiracagim kisi sayisi boylece 5 olucak !)
izlenimlerim:

Hem Ayjet hem THK fiyatlari sanki agiz birligi yapmis gibi fikslemisler.50000 euro....1 kurus asagi inmiyorlar..

Ayjet kendi gozlemlerime gore son derece guzel bir merkez kurmus ama THK kadar ilgi gostermiyor.Direk ucret ve kredi kagitlarini elimize tutusturup "hadi gule gule" der gibi bir tavir sergilediler..(bende tesekkur ettim,arkadaslarimi alip ciktim)

THK Floryada Sindelin alt katinda bir ofis acmis,biz gittigimizde 2 ucus ogretmeni tam yemege gidicekken vazgecip arkadaslarim icin ofise geri cikip yaklasik 45 dk konustular.Corlu meydanina yeni glass kokpitli cessna getiriyorlar(172) ucus egitimleri Corludan olucak..Sindelin Istanbul egitimleri askida oldugundan ugramadik.
Bonair atpl egitimi zannedersem veriyor ama fiyati herhalde onunda aynidir.

Bu forumda Istanbul Havacilik Kulubu uyesi arkadaslar oldugunu biliyorum,onlara bir sorum var.

PPL olarak su anda Istanbulda hatta Turkiyede en mantikli yer IHK oldugunu dusunuyorum,bu konuda ppl almak isteyen bir arkadasimada onerdim burayi, nedeni ise ppl aldiktan sonra IHK kulubune uye olursaniz zannerdersem bir kulup ucagiyla ucmak son derece kolay,bu imkani saglayan bir baska yer yok Turkiyede..Diger ucus okullarindan alinan ppl ile o ucus okulundan bir ucak alip ucmak herhalde imkansiz gibi birsey ? yaniliyormuyum ?

IHK kulup uyeligi ne kadardir (yillik olarak)? ppl ucreti IHK da herhalde yine bugunku piyasa ortalamasi olan (9000-10000 euro)araligindamidir ?

Arkadaslarim adina simdiden tesekkur ederim.

hakan737
04-07-2010, 11:51
Semih kaptan?m do?ru dü?ünmü?sünüz. IHK'n?n fiyat aral??? yazd???n?z gibi. Klüp üyesi oldu?unuz takdirde klüp uçaklar? ile biraz daha az saat ücreti ile uçuyorusunuz fakat klübe verdi?iniz y?ll?k ücret ile mukayese edildi?inde e?er kar'a geçmek isteniyorsa san?yorum y?ll?k belirli bir saatten (kendi ad?n?za yapaca??n?z uçutan bahsediyorum) fazla uçuş yapman?z laz?m.

IHKn?n avantaj? Gökçen gibi, nispeten daha merkezi bir yerde uçuyor olmalar?. PPL'den ilerisini vermiyorlar. Atatürk havaliman? yo?un trafi?i yüzünden bu tip e?itmler için biraz sorunlu (blok saat aç?s?ndan bak?ld???nda kalk?? ve ini? s?ras?n? beklemek vb, havaalan?na ula?mak vb). Çorlu ve Ayjet'in kulland??? HEzarfen içinde yine lojistik sorunu var.
Gökçen son deece müsait olmas?na ra?men IHK ve MetAir'den ba?ka e?itim veren bir yer yok.MetAir'de Gökçen merkezli olmas?na ra?men -hernekadar sitelerinden do?ru düzgün bilgi alamasamda- yazlar? Edremit'de e?itim verdiklerini duydum.

IHK'ya telefon ile ula?arak her türlü bilgi al?nabilir,gitmenize bile gerek yok.Maille bile cevap verirler. Gitmek isterseniz Gökçen'in ana kap?s?ndan girince hemen sa?da bahçesinde T34 duran küçük tek katl? bina.

Türkiyede ticari havac?l???n önündeki kap?lar nerdeyse sonuna kadar aç?ld? ama genel ve sportif havac?l???n kap?lar?ndaki kilitler hala duruyor. Uçu? okullar?na sa?lanan ucuz yak?t imkan?na ra?men , okullar?n fiyatlar?nda en ufak bir dü?me olmad?. Üstelik dolar hesaplanan maliyetler sessiz sedas?z euro'ya dönüverdi.

postmaster
04-07-2010, 12:21
Hakancim verdigin bilgileri arkadaslarima aktaricam cok tesekkurler, ben Metair'in ucus yetkilendirmelerini goremedim shgm sayfasinda demek artik faaliyet disi..Turkiyede ppl'i olupta ucak kiralayarak ucan kac kisi var merak ediyorum,IHK haricinde biryerden ppl alipta daha sonra ayni yerden ucak bulabilen veya "atlayip ucabilen" kisi sayisi herhalde cok cok azdir..Dolayisiyla gunumuzde ppl almanin pek mantikli olmadigini dusunuyorum,klup olarak uyelik maliyeti yuksekse onunda bir anlami yok-herhalde ppl alipta yilda birakin 50 saati 25 saat bile hobi icin ucan kac kisi cikar ? Arkadaslarima ppl almanin sadece "kendini tatminden" oteye gecmeyecegini soyledim,yani alipta belgeyi duvara asarsiniz gibime geliyor,muhtemelen yanilmiyorumdur..ucus okullarinin bircogu(Top Servis te ppl veriyor fakat pahali) bence genelde atpl'e konsantre oldugundan ppl alsaniz bile daha sonra karsinizda muhattap bulamazsiniz ucak kiralamak icin.Er-ah veya Tarkim de ya filo kisitli yada Istanbul disinda olduklarindan ulasim zorlugu var.

ResatOzkeresteci
04-07-2010, 12:43
Hocam selamlar,Ben THK Ankara Eti'de ATPL al?yorum.Eger arkadas?n?z atpl dusunuyorsa THK da Ankara'da almas?n? tavsiye ederim.Diger okullar daha yeni yeni ac?ld? ve duzenleri anlad?g?m kadar?yla tam oturmam?s.Bizim orda bile hala aksakl?klar oluyorken Ist,Izmir subelerini bilemiyorum.Biz kas?mda baslad?k 40500 euro ya 7 ayda bu kadar fiyat artmas? inan?lcak gibi degil gercekten.Ayr?ca bizim bildigimiz kadar?yla THK Ist ucuslar icin de efese gidicek denmisti.Belki degismistir.Glass Cockpit lere de hic kanmas?n :) Ben agustos da okulu gezerken gelcek deniyordu glass cockpitler daha yeni geldiler :) Ayr?ca onlar da san?rsam ankarada kal?cak diger okullara eski ucaklar? yoll?caklar.THK ilk asamada gercekten cok ilgilenir ilerisi icin birsey diyemiyorum :) Ama suan icin Turkiye'de atpl alcak olsam THK yada Ayjet aras?nda secim yapard?m,bana kosullar? daha uygun geldigi icin THK y? secmistim ama san?rsam Istanbul'da yasayanlar icin Ayjet'de gayet makul bir secim.

hakan737
04-07-2010, 12:43
Yerden gö?e kadar hakl?s?n?z. 1995-2000 aras?nda PPL için uçak kiralama saat ücreti C172 için yakla??k 120-150dolar civar?ndayd?. Hezarfen'de uçak kiralamak mümkündü ancak IHK sadece klüp üyelerine kiral?yordu. San?r?m bugünde ayn? ?artlar geçerli fakat C172 için geçti?imiz günlerde herhangi bir yerden gidip uçak kiralamak istedi?inizde 250~300$saat ücreti istendi?ini duydum! Hezarfende galiba hala kiralanabilen uçak var.

Amerikada uçuş e?itimi alan arkada?lar?m?z orada her ne kadar 100LL yak?t?n fiyat?nda verdi?im tarihlere göre fiyatlar en az %50 artm?? olsada ?imdiki fiyatlar?n 150$civarlar?nda oldu?unu söylüyorlar. (1990lar?n sonuna do?ru petrol fiyatlar? artmadan önce ABDde C172 saat ücreti 100$?n alt?ndayd? bildi?iniz gibi)
?ngiltere hariç hala yurtd???nda ço?u ülkede saat ücretleri Türkiyeye k?yasla %30~40 daha dü?ük ama bu petrol fiyatlar? ile eski günlere dönmek mümkün de?il.

Bugünkü ?artlarda Türkiyede PPL ashibi olup uçmak isteyen herhangi bir ki?inin ancak kar amac? gütmeden uça??n? kiralayacak birisini buldu?u takdirde en ekonomik ?artlarda uçmas? mümkün ancak aynen dedi?iniz gibi tamamen lüks s?n?f?na girmi? ve eri?ilmez seviyeye ç?km?? durumda.

IHK'da yan?lm?yorsam klüp üyelerine saat ücreti 180$~200$gibi bir?ey olsa gerek. (fiyatlar konusunda emin de?ilim ama can ac?tacak cinsden oldu?unu biliyorum)

IHK ile ayn? statüye yak?n Marmara havac?l?k klübü vard? birde. Ama aktif art?k de?il san?r?m.

Eminmki dostlar?n?za en iyi seçenekleri önereceksinizdir. ?imdiden arkada?lar?n?za ba?ar?lar dilerim.

postmaster
05-07-2010, 00:06
Resat kardesim egitiminde basarilar dilerim,insallah guzel bir sirkette goreve baslarsin,Amerikada 1993 yilinda Cessna 150 yi saati 60$ pazarliksiz kiraladigimiz gunler aklima geldi,cpl 14000$ di...simdilerde ucus okullarinda 50.000 dolar bir anda euro oldu yakinda parite dusunce dolara karsi bu 50.000 sterlin olur-hatta daha sonra belki kuveyt dinari falan...sonucta 50.000 adi konsunda birimi onemli degil ! ciddi ciddi 3-5 kisi bulup Istanbul yakinlarinda bir arazi bulup 800-900m bir pist (vfr sartlarda ucus icin) bir iki hangar ve bir kule yapmayi dusundum..inanilmaz bir talep gelir ucus okullarindan kullanmak icin herhalde..(Nijeryada olen dayimdan miras kalmasi olayi gibi komik ve imkansiz benim icin) veya zamaninda Istanbulda havaalaninda ustu arandi diye sinirlenip Bodrumda havaalani kuran Fuat Imsik gibi gozukara bir isadami tanidigim olmasi gerek..

ahmetdervis
05-07-2010, 12:58
Samandira havaalanin konumu, pistleri cok guzel gorunuyor gozume hep.
Keske orasi da Hezarfen gibi bir alana donusse. Hezarfen sehir merkezine cok uzak kaliyor.

Yalcin
05-07-2010, 19:34
THK'nin Agustosda yeni bir donemi ba?liyor bu yeni donem 50000 Euro.
5000 Euro kay?t ücreti aliyorlar.Ekimde ba?lamay? dusunuyorum herhangi bir mani ç?kmazsa bu fiyat uzerinden 5% indirim yapiyorlarmi? gerisi sitesinde yazd?g? gibi bankalar?n saglad??? kolayl?klar.
Kitaplar için 750 euro ya da TL tam (emin de?ilim) dediler bir nevi depozito gibiymi? temiz kullanip okula tekrar birakabiliyormu?sun.Sagl?k testleri ( ICAO EK-1 & JAR FCL3 ) yapt?r?l?yor Ankara Ba?ken Universitesi hastanesinden 750 YTL Antalya Akdeniz Universitesinde 620 YTL civar?ndayd? digerlerini sorma geregi duymad?m bu civarlarda olur diye dusundum.