PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ?kramda son nokta:)

Cagatay
25-10-2006, 22:29
http://sanalpilot.com/forum/uploaded/cagatay/247720040_b1164379be_o.jpg
E-posta olarak geldi hemen paylasmak istedim:)

KenanFZorlu
25-10-2006, 22:46
Paylasim icin tesekkurker

KenanFZorlu
25-10-2006, 22:46
Paylasim icin tesekkurker

TK738
25-10-2006, 22:56
muhtesem bisey paylasim icin tesekkürler hocam, keske bu gercekte olsa :)

Saygilarimla Yusuf Kökbas

TK738
25-10-2006, 22:56
muhtesem bisey paylasim icin tesekkürler hocam, keske bu gercekte olsa :)

Saygilarimla Yusuf Kökbas

hakan737
25-10-2006, 22:59
aferin, çok ba?ar?l?! bu resmi yapmak için photoshop'da saatlerini geçiren arkada??n amac? (!) ne idi çok merak ediyorum!. photoshop kullanmay? bildi?ini mi ima etmeye çal???yor yoksa yine THY hakk?nda haber (!) bak?m?ndan hareketsiz geçen 2 haftadan sonra "ne yapsakda bir?ey yapsak"m??

hakan737
25-10-2006, 22:59
aferin, çok ba?ar?l?! bu resmi yapmak için photoshop'da saatlerini geçiren arkada??n amac? (!) ne idi çok merak ediyorum!. photoshop kullanmay? bildi?ini mi ima etmeye çal???yor yoksa yine THY hakk?nda haber (!) bak?m?ndan hareketsiz geçen 2 haftadan sonra "ne yapsakda bir?ey yapsak"m??

MURAD
25-10-2006, 23:03
Sol tarafda oturan yolcu ayakkab?s?n? m? ç?karm?? yoksa bana m? öyle geldi ? Yoksa adam bunuda m? montajlad? ?

Dipnot : Fotograf Copyright hakk? içermektedir.

MURAD
25-10-2006, 23:03
Sol tarafda oturan yolcu ayakkab?s?n? m? ç?karm?? yoksa bana m? öyle geldi ? Yoksa adam bunuda m? montajlad? ?

Dipnot : Fotograf Copyright hakk? içermektedir.

hakan737
25-10-2006, 23:13
sanm?yorum o gerçek, onunkide ayr? bir "kazmal?k"!. hadi 6-10-12 saat uçarken ayaklar?n ?i?er ve ayakkab?lar?n? ç?kar?r?s?n o ayr?. (bu uçak a320 yada 321 herhalde en fazla uçaca?? 3-4 saat daha fazla de?il)

hakan737
25-10-2006, 23:13
sanm?yorum o gerçek, onunkide ayr? bir "kazmal?k"!. hadi 6-10-12 saat uçarken ayaklar?n ?i?er ve ayakkab?lar?n? ç?kar?r?s?n o ayr?. (bu uçak a320 yada 321 herhalde en fazla uçaca?? 3-4 saat daha fazla de?il)

Arno
25-10-2006, 23:23
çok iyi ya yapan? tebrik etmek laz?m[8D]

Arno
25-10-2006, 23:23
çok iyi ya yapan? tebrik etmek laz?m[8D]

etihad777
25-10-2006, 23:45
selam

cok guzel yan?na patates k?zartma ve kola cok ?y? g?der ayakda c?kar?lmaz ama

esen kal?n

etihad777

etihad777
25-10-2006, 23:45
selam

cok guzel yan?na patates k?zartma ve kola cok ?y? g?der ayakda c?kar?lmaz ama

esen kal?n

etihad777

linsux
25-10-2006, 23:53
Hakan bey, Iskandinavlarda, mesela, ayakkabi cikartmak normal. Eve girerken de cikartiyorlar, 45dk suren Oslo-Stockholm ucusunda da cikartiyorlar, ofiste zaten ayakkabiyla gezeni dovuyorlar :). Hatta ben evime arkadaslarimi davet etmistim. Hintli, kim sorarsa dogu medeniyetinin evladi, ayakkabiyla girdi, uyarmak zorunda kaldim. Hollandali bir baska arkadas ta evine davet etmisti, evvela Iskandinavlar ayakkabilarini cikarttilar. Bir Norvecli ile Amsterdam'dan Oslo'ya donuyorduk, 1 saatlik ucus, adam koltuga oturdu, evvela ayakkabiyi cikartti.

Avrupa'da da boyle bir kultur gelismis galiba; mumkun oldugunda ayakkabiyi cikartiyorlar.

linsux
25-10-2006, 23:53
Hakan bey, Iskandinavlarda, mesela, ayakkabi cikartmak normal. Eve girerken de cikartiyorlar, 45dk suren Oslo-Stockholm ucusunda da cikartiyorlar, ofiste zaten ayakkabiyla gezeni dovuyorlar :). Hatta ben evime arkadaslarimi davet etmistim. Hintli, kim sorarsa dogu medeniyetinin evladi, ayakkabiyla girdi, uyarmak zorunda kaldim. Hollandali bir baska arkadas ta evine davet etmisti, evvela Iskandinavlar ayakkabilarini cikarttilar. Bir Norvecli ile Amsterdam'dan Oslo'ya donuyorduk, 1 saatlik ucus, adam koltuga oturdu, evvela ayakkabiyi cikartti.

Avrupa'da da boyle bir kultur gelismis galiba; mumkun oldugunda ayakkabiyi cikartiyorlar.

uluhancaptain
26-10-2006, 00:23
yapan arkada? ba?ka i?in gücün yokmu[:P] kaç saat u?ra??l?rm?:)))) ama gerçekten güzel olmu?[Yeah!][Wow!]

uluhancaptain
26-10-2006, 00:23
yapan arkada? ba?ka i?in gücün yokmu[:P] kaç saat u?ra??l?rm?:)))) ama gerçekten güzel olmu?[Yeah!][Wow!]

hakan737
26-10-2006, 00:34
<b id="quote">quote:</b id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote">Hakan bey, Iskandinavlarda, mesela, ayakkabi cikartmak normal</td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote">

peki "kazma" olan k?sm?n? geri ald?m fazla hissi davrand???m? kabul ediyorum.

hakan737
26-10-2006, 00:34
<b id="quote">quote:</b id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote">Hakan bey, Iskandinavlarda, mesela, ayakkabi cikartmak normal</td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote">

peki "kazma" olan k?sm?n? geri ald?m fazla hissi davrand???m? kabul ediyorum.

linsux
26-10-2006, 01:35
:) yani, pekala kazma olabilir, "icindekiler" kismini bilmiyoruz... Ben Tekirdag-Corlu arasindaki bir otobuste bahsettiginiz "kazma"dan gordum.

linsux
26-10-2006, 01:35
:) yani, pekala kazma olabilir, "icindekiler" kismini bilmiyoruz... Ben Tekirdag-Corlu arasindaki bir otobuste bahsettiginiz "kazma"dan gordum.

pilot737
26-10-2006, 08:55
Yar?m döner çek ustaaaa. Gel abi gel THY dürümlerine gel. Döner-Ayran 1 YTL. THY'den farkl? bir yenilik.. :D Güzel bir çal??ma olmu?..

pilot737
26-10-2006, 08:55
Yar?m döner çek ustaaaa. Gel abi gel THY dürümlerine gel. Döner-Ayran 1 YTL. THY'den farkl? bir yenilik.. :D Güzel bir çal??ma olmu?..

99cent
26-10-2006, 09:24
Her ne kadar iyi bir calisma olsa da ben pek yakistiramadim.. Yani yapan kisinin ne demek istedigini ya da ne demeye calistigini kestiremedim..

99cent
26-10-2006, 09:24
Her ne kadar iyi bir calisma olsa da ben pek yakistiramadim.. Yani yapan kisinin ne demek istedigini ya da ne demeye calistigini kestiremedim..

Excalibur
26-10-2006, 10:19
selam

gerçek ten de son nokta

photoshop 'ta olsa.. ama benim favorim kebab:D

arka mutfa??n oraya güzel bi ocakba??:D:D:D

Excalibur
26-10-2006, 10:19
selam

gerçek ten de son nokta

photoshop 'ta olsa.. ama benim favorim kebab:D

arka mutfa??n oraya güzel bi ocakba??:D:D:D

hakan737
26-10-2006, 12:25
asl?nda bildi?im kadar?yla THY ikram menüsüne Türk kebaplar?n? eklemi?ti. Bu konudaki yakla??m?n?da %100 do?ru bulmasamda büyük ölçüde akl?ma yatmad?da de?il. first class ve business'de baz? geleneklsel kebap çe?itlerimiz ve geleneksek Türk yemeklerinin ikram menüsünde oludu?unu okumu?tum. Türk kültürünün tan?t?lmas? amac? ile yap?lan bu ikramlarda geleneksel Türk tatl?lar?da yer al?yordu. Döner'de galiba ikramlar içindeydi.
ele?tirdi?im nokta; catering hizmeti olarak verilen bu servisde gerekli kalitenin tutturulamamas? veya gastronomik olarak uçuşda rahats?zl?k verme riski idi buda ka? yaparken göz ç?karma anlam?na gelebilirdi. nihayetinde baharat ve yabanc? yolcular için farkl? bir yemek kültürü.

destekledi?im nokta, ba?ka havayollar? da kendi kültürlerine uygun yemekleri uçaklar?nda servis edebiliyorlar. Gerçi bizim yemekler ekonomi s?n?f?na ula?m?yor, yabanc? havayollar?n?n ekonomi s?n?f? yemekleri zaten %80 standart menüler ancak nadiren %20 k?sm? geleneksel yemek tad?nda olaibliyor (uzakdo?u uçuşlar? özellikle)
Bu ba?lamda en az?ndan yemek kültürünü tan?tmak aç?s?ndan akla yatk?n geliyor.

hakan737
26-10-2006, 12:25
asl?nda bildi?im kadar?yla THY ikram menüsüne Türk kebaplar?n? eklemi?ti. Bu konudaki yakla??m?n?da %100 do?ru bulmasamda büyük ölçüde akl?ma yatmad?da de?il. first class ve business'de baz? geleneklsel kebap çe?itlerimiz ve geleneksek Türk yemeklerinin ikram menüsünde oludu?unu okumu?tum. Türk kültürünün tan?t?lmas? amac? ile yap?lan bu ikramlarda geleneksel Türk tatl?lar?da yer al?yordu. Döner'de galiba ikramlar içindeydi.
ele?tirdi?im nokta; catering hizmeti olarak verilen bu servisde gerekli kalitenin tutturulamamas? veya gastronomik olarak uçuşda rahats?zl?k verme riski idi buda ka? yaparken göz ç?karma anlam?na gelebilirdi. nihayetinde baharat ve yabanc? yolcular için farkl? bir yemek kültürü.

destekledi?im nokta, ba?ka havayollar? da kendi kültürlerine uygun yemekleri uçaklar?nda servis edebiliyorlar. Gerçi bizim yemekler ekonomi s?n?f?na ula?m?yor, yabanc? havayollar?n?n ekonomi s?n?f? yemekleri zaten %80 standart menüler ancak nadiren %20 k?sm? geleneksel yemek tad?nda olaibliyor (uzakdo?u uçuşlar? özellikle)
Bu ba?lamda en az?ndan yemek kültürünü tan?tmak aç?s?ndan akla yatk?n geliyor.

linsux
26-10-2006, 16:43
Turkiye'de bir kesim var, benim lisedeki Turk Dili ogretmenim gibi; "Arap kulturunu cogaltmayalim" zihniyeti. Kebap, Arap kulturune ait diye biliyorum. Ben bu grupta degilim :), artik ne Arap kulturu kaldi ne Turk, hepsi ic ice. Bunlari asmak lazim!

Benim "kulturel yemek" ile ilgili en yakin hatiram, Kore'ye ucusum sirasinda, KLM 747'de oldu. Enteresan Kore yemekleri yedik (yada zorunda kaldik, malum). Secim sansimiz yoktu, yada belki biz secim sansini satin almadik :). Velhasil, baharatli, ilginc kokulu, az pismis envai cesit deniz yaratigindan yemekler yedik.

Aklima gelmisken, Seul'deki son gunumuzde bir "Kore hatirasi" olsun diye bizim arkadaslar "bubble fish" (yada bowl fish, adini da bilmiyorum) restoranina goturduler; kendisi super zehirli bir balikmis. Hatta reklamini da soyle yaptilar; "bu balik cok onemli. Cok zehirli. Japonya'da yilda yuzlerce kisi bu balik yuzunden oluyor. Lisansli yerlerde yapiliyor sadece.".. (yani balik zehirli, ama super leziz! Millet yemeden duramiyor, beceremeyenler de oluyor... dogal seleksiyon sanki!) Abicim, madem oluyor millet, neden hala ugrasiyorsunuz balikla? Hayir, gayet normal bir balik! Onun yerine git zehirsizinden ye! Lufer var, palamut var, uskumru var, ne bileyim var da var! Onu da oyle envai cesit otla sarip sarmalayip getirdiler, onumuzde fokur fokur kayniyor ama... ben acaba restorandan canli cikabilecek miyim onun telasindayim. Zordan tebessum ediyorum adamlara, "hehe, lezzetli birseye benziyor(!).. mmm.. yeaa..." falan.. sanki tattim!

Velhasil, Hakan beyin gasterolojik yaklasimini destekliyorum, bunlardan uzak durmakta da fayda var. Yani geleneksel yemek olsun da, kokusuz olanindan olur belki.

linsux
26-10-2006, 16:43
Turkiye'de bir kesim var, benim lisedeki Turk Dili ogretmenim gibi; "Arap kulturunu cogaltmayalim" zihniyeti. Kebap, Arap kulturune ait diye biliyorum. Ben bu grupta degilim :), artik ne Arap kulturu kaldi ne Turk, hepsi ic ice. Bunlari asmak lazim!

Benim "kulturel yemek" ile ilgili en yakin hatiram, Kore'ye ucusum sirasinda, KLM 747'de oldu. Enteresan Kore yemekleri yedik (yada zorunda kaldik, malum). Secim sansimiz yoktu, yada belki biz secim sansini satin almadik :). Velhasil, baharatli, ilginc kokulu, az pismis envai cesit deniz yaratigindan yemekler yedik.

Aklima gelmisken, Seul'deki son gunumuzde bir "Kore hatirasi" olsun diye bizim arkadaslar "bubble fish" (yada bowl fish, adini da bilmiyorum) restoranina goturduler; kendisi super zehirli bir balikmis. Hatta reklamini da soyle yaptilar; "bu balik cok onemli. Cok zehirli. Japonya'da yilda yuzlerce kisi bu balik yuzunden oluyor. Lisansli yerlerde yapiliyor sadece.".. (yani balik zehirli, ama super leziz! Millet yemeden duramiyor, beceremeyenler de oluyor... dogal seleksiyon sanki!) Abicim, madem oluyor millet, neden hala ugrasiyorsunuz balikla? Hayir, gayet normal bir balik! Onun yerine git zehirsizinden ye! Lufer var, palamut var, uskumru var, ne bileyim var da var! Onu da oyle envai cesit otla sarip sarmalayip getirdiler, onumuzde fokur fokur kayniyor ama... ben acaba restorandan canli cikabilecek miyim onun telasindayim. Zordan tebessum ediyorum adamlara, "hehe, lezzetli birseye benziyor(!).. mmm.. yeaa..." falan.. sanki tattim!

Velhasil, Hakan beyin gasterolojik yaklasimini destekliyorum, bunlardan uzak durmakta da fayda var. Yani geleneksel yemek olsun da, kokusuz olanindan olur belki.

hakan737
26-10-2006, 17:18
hocam ?uras? kesinki, ananas ya??, soya sosu+bal ile yap?lm?? bal?k veya tavuk'dan kesinlikle uzak duruyorum! :D en son yedi?imde büütn yolu uça??n tuvaletinde geçirdim! elbette benim midem ile ilgili bir sorun var, yoksa ba?kas?na nas?l bir etki yapar bilemiyorum. O gün bugün Malezya yada Endonezya'ya gitti?imizde özellikle ne ile pi?irildi?ini soruyorum. Bnim midem nanemolla tabi, oysa han?m?nkine hiçbir?ey olmaz :)
Sizin restoran'?n hikayesini TV'de biraz seyretmi?tim, ba?ka bir program da da canl? ahtapot yiyorlard?! ama ufak bir sorun var, ahtapot bazen yutulmak istemedi?inde bo?azlar?n? t?kad???ndan ayn? bal?k'daki gibi ölenler çok olmu?! bunlar i?i heyecan'a vurmu?lar biraz yemek zevkinden öte :)

hakan737
26-10-2006, 17:18
hocam ?uras? kesinki, ananas ya??, soya sosu+bal ile yap?lm?? bal?k veya tavuk'dan kesinlikle uzak duruyorum! :D en son yedi?imde büütn yolu uça??n tuvaletinde geçirdim! elbette benim midem ile ilgili bir sorun var, yoksa ba?kas?na nas?l bir etki yapar bilemiyorum. O gün bugün Malezya yada Endonezya'ya gitti?imizde özellikle ne ile pi?irildi?ini soruyorum. Bnim midem nanemolla tabi, oysa han?m?nkine hiçbir?ey olmaz :)
Sizin restoran'?n hikayesini TV'de biraz seyretmi?tim, ba?ka bir program da da canl? ahtapot yiyorlard?! ama ufak bir sorun var, ahtapot bazen yutulmak istemedi?inde bo?azlar?n? t?kad???ndan ayn? bal?k'daki gibi ölenler çok olmu?! bunlar i?i heyecan'a vurmu?lar biraz yemek zevkinden öte :)

linsux
26-10-2006, 18:28
Herkese gezebildigi kadar yer gezip farkli milletlerin kulturlerini tecrube etmeyi tavsiye ederim. Iskandinavlarda cesitli "igrenc balik" yemekleri var. Fakat Norvec'te farkli, Isvec'te farkli, Iceland (Izlanda mi oluyor?) farkli...

Norvec'te; lutefisk. Norveclilerin bir kisminin igrenc buldugu, kurutulmus (dolayisiyla "mis kokulu" balik). bununla ilgili hergun espriler dinliyorum, fakat kendisine rastlamadim. Bir Ingiliz arkadas, lavabo acacagi almis. Uzerinde "neleri acar" kisminda "lutefisk kaynakli tikanikliklar" da yer aliyor :) "O da guzel" demekten oteye gidemiyor insan.

Isvec'teki muadilinin adini unuttum. Fakat bir baliktan bahsetti arkadasim; bekletildigi kutu (kavanoz dedi) acildiginda 2 gun havalandiriyorlarmis ortami. Fakat nasil yaptigina cok bagliymis. Guzel yapanlar da varmis, kokusuz oluyormus. Bir nevi tuzlu balik gibi yapanlar da varmis.

Iceland'tan bir bayan da toprak altinda kurutulmus kopekbaligindan bahsetti. 1 yil bekletip yiyorlarmis. Yemek gibi degil de, herkes 1-2 yudum yiyormus, gelenekten dolayi sanirim.

En guzel yemekler yine bizim cografyada. Bizim doner boyle degil bari. Ben kendim balik disinda vejeteryanim ama seven arkadaslara engel olmamak lazim.

conquer
28-10-2006, 20:31
kamyoncular uzun yolda gaz?n üstüne ta? koyup ayaklar?n? rahat ettiriyolar birden onu an?msad?m:D kaptanlar da belki rudder verirken pedala ta? koyarlar[8D]..
bu arada museviler için özel bir yemek var uçakta verilen. paketini kendileri aç?yorlar. kendileri açmazlarsa yemiyolarm??. bunda tadan var m?. acayip bir ismi vard?. dilimin ucunda....

hakan737
28-10-2006, 20:55
"Kosher"(ko?er olarak okunuyor). Museviler dini mevzuata bizden birkaç kat daha ba?l?d?rlar. (evlenmeden önce oturdu?um muhit, dükkan?m?z?n mü?terileri, apartman kom?ular?m?z, arkada?lar?m derken musevileri en az?ndan tan?d?klar?m? iyi bilirim)

Kosher asl?nda bizdeki "helal". Kendi memleketlerinden bizde hali haz?rda yap?l?p yap?lmamas? tart???lan dini mevzuatlara göre uygun üretim" anlam?na gelen KOSHER ürünlerini bulmak sorun degil ancak yurtd???nda i?ler de?i?iyor. Türkiyede do?al olarak birçok ürünü günlük ya?am için marketten al?yorlar ve en az?ndan buradaki g?da tüzü?ünü bildikleri için dini bayramlardaki baz? özel yiyecekler hariç bu kural vazgeçilmez bir özellik olarak aranm?yor. FAkat dine biraz daha ba?l? olanlar uçak yolculuklar?nda önceden haber vererek "kosher" usulune göre haz?rlanm?? yiyecekleri yiyorlar. Bu da asl?nda hemen her zaman içinde de?ilde, Museviler için özel bir dönemde daha çok dikkat edilen bir husus.
Bizde de e?er isterse her yolcu önceden haber vererek (yabanc? bir havayolunda uçarken) "helal" yiyecek menusu talep edebilir. Sorun ?u ki bu tip özel seçimlerde , seçme ?ans?n?z fazla de?il.

mojito18
29-10-2006, 15:40
Hizmette son nokta desek daha iyi..:D:D:D

http://sanalpilot.com/forum/uploaded/mojito18/turkishairlines_logo.gif

...Mojito18...
LTBA2006
MUSTAFA ACAR

linsux
29-10-2006, 17:41
Ben vejeteryan olmama ragmen, bugune kadar Turkiye'den ve Turkiye'ye olan ucuslarim disinda ikram yada yemekleri agiz tadiyla tuketemedim. Musluman olmayan havayolu sirketlerinde ucarken helal menu secebilen var mi? :) (Hakan beyin dedigi gibi, onceden)? Mesela, United'tan ucus sirasinda istiyorsunuz:
(Hostes sicak yemegi takdim ediyor, soruyorsunuz)
- Bu yemekte et var mi?
- Domuz yaginda az kizartilmis dana eti, yaninda da ham var efem.
- ??Baska bir menu secebilir miyim?
- Tabi efem.
- Hah, musluman menusu alabilir miyim?
(bir sure gecer)
- Fuf fuf..ahem.. kaptaniniz konusuyor, ucakta bir musluman tesbit edildi. Can, mal ve demokrasi guvenligi nedeniyle acil inis yapmamiz gerekli.

mesela, yani... Iki yil sonra Guantanamo'da diger profesyonel arkadaslar ve ünlülerle cekilmis fotograflarinizla bekleriz :D

hakan737
29-10-2006, 18:27
:Dtabi Amerikal?lar?n paranoyakl???n? önceden hesaba katmak gerekli, müslüman oldu?unuzu söyleyece?inize yemeyin daha iyi. ?aka bile olsa gerçek pay? var ciddi dü?ününce.