PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dunden bir kare

drumex
12-04-2010, 23:15
Pazar gunu son ucustan bir kare.

D300 11mm f4 1/20s ISO200

http://img532.imageshack.us/img532/5692/dsc77502.jpg

TC-BUG
13-04-2010, 00:18
Rüya gibi bir kare Selçuk ellerine sa?l?k.Ayr?ca daha 40 dakika var ama do?umgünün ?imdiden kutlu olsun :)

VuLTuRe
13-04-2010, 02:33
Renkler ve scenery harika ..

hakan737
13-04-2010, 03:48
Müthi?, süper bir planörcü oldun :)) Bu?ra sayesinde do?um günün oldu?unu ö?rendi?imize göre, do?um günün kutlu olsun nice uçuş dolu senelere :)

drumex
14-04-2010, 00:03
Tesekkur ederim. :)

Planorculuk keske Turkiye'de de yaygin olsa. Bence ucmanin tartismasiz en "guzel" yolu.

DSLR makinayi ilk defa yanima aldim. Kokpitte rahatca ve guvenli bir sekilde koyacak yer buldum. Artik bundan sonra surekli yanimda olur. Havalar da guzellesiyor. Simdiden 400+ km cross country ucuslar basladi.

yigitciftci
14-04-2010, 01:29
Bu super goruntu icin sana tesekkur ederim ayrica dogum gununde kutlu olsun :)) Birdahaki mukemmel karelerin ve nice mutlu yillara dilegiyle :))

KeremBektaş
14-04-2010, 01:34
Renkler CS5'ten ç?km?? buraday?m diye ba??r?yor resmen :)

drumex
14-04-2010, 21:58
CS5 degil canim CS4. Baktim zaten CS5'in pek bir numarasi yok. Hos, olsa da farketmez, daha bir sene olmadi CS4 alali, bir de onu mu alacagim.

agrilex
14-04-2010, 23:08
Bu harika fotoğraf için teşekkürler Selçuk hocam.
Do?um gününüz kutlu olsun, nice ya?lar dilerim.

Cirit
15-04-2010, 02:20
<b id="quote">quote:</b id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote">Tesekkur ederim. :)

Planorculuk keske Turkiye'de de yaygin olsa. Bence ucmanin tartismasiz en "guzel" yolu.

<div align="right">Originally posted by drumex*-*14/04/2010*:* 01:03:04</div id="right">
</td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote">

Aynen kat?l?yorum, bizdensin.
Türkiyemiz de buna da çok uygun.

<b id="quote">quote:</b id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"> DSLR makinayi ilk defa yanima aldim. Kokpitte rahatca ve guvenli bir sekilde koyacak yer buldum. Artik bundan sonra surekli yanimda olur. Havalar da guzellesiyor. Simdiden 400+ km cross country ucuslar basladi </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote">

Biraz açarm?s?n?n, gerçek uçuşlar m? yap?yorsun, Kokpite fotoğraf makinas? koydu?unu söylemi?sin.Yukardaki foto FS2004 den al?nm?? de?il, sanki gerçek gibi, ayr?ca yer neresi acaba ?

hakan737
15-04-2010, 02:37
Süleyman bey, Selçuk havac?l???n "havac?l?k" olarka yap?ld??? bir yerde. Bende ba?ta "ulen bu FS2004 ama amamda gerçekçi olmu? be yuh!" demi?tim sonra farkettimki gerçek ?ahane bir uçuş an?. ?lk ve son yaln?z?m? bende bu saatlerde uçmu?tum ve buna benzer bir (ama bukadar güzel de?il) manzara vard?, lakin heyecandan tad?n? ç?karamam??t?m.

PLanörcülük Türkiyede THK oldu?u sürece (art?k maalesef diyorum bunca y?ldan sonra), genel ve sportif havac?l???n kar??s?nda bu kadar inatla ve ?srarla y?llard?r bir devlet politikas? varken mümkün de?il. Çok uzun konu yazd?m yazd?m sildim, bu kadar? kals?n bari :)

imported_n/a
15-04-2010, 19:58
Gün baterken o gökyüzündeki renk geçi?leri çok harika ;)

drumex
15-04-2010, 22:16
"FS2004 den al?nm?? de?il, sanki gerçek gibi".

Suleyman bey, fotograf gercek ucustan, FS'den degil. Zaten oteki turlu screenshot bolumune koyardim. :) Ilk mesaja fotograf olduguna dair detay ekleyecegim.

Yer Ingiltere, EGHL - Lasham meydani. Klubumuz Lasham Gliding Society.

Pazar gunu gunduz saatlerinde iki saate yakin bir ucus yaptim. Fotograftaki ise gunun ikinci ve son ucusuydu. Gun sonunda kalkis noktasinda kalan planorleri hangar ucusu dedigimiz bir ucusla, indikten sonra hangar kapisina yakin duracak sekilde geri ucuruyoruz. Fotografi da oyle bir ucusta cektim. Onceleri koca fotograf makinasini yanima almaya cekiniyordum. Hadi dedim, eninde sonunda zaten deneyecegim, hazir ortalik da tenha, guzel bir gun batimiyken simdi deneyeyim. Dedigim gibi rahat ve guvenli sekilde koyacak bir yer buldum ve bundan sonra da ucuslarda yanima alacagim.

Planorculuk biraz sezonluk bir havacilik alani. Daha gunesli olan Nisan-Ekim arasinda ve ozellikle yazin tam anlamiyla aktif. Bu demek degil ki kisin ucus yapilmiyor. Kis zamani solo ucus oncesi ve erken solo ertesi egitim icin uygun. Klup ve meydan da Noel haricinde her gun acik zaten.

Yavastan sezona girdigimiz icin uzun ucuslar yapilmaya baslandi. Ben henuz cross country ucamiyorum ama havanin guzellesmesiyle ben de sure olarak uzun ucuslar yapmaya basladim tekrardan. Yuvadan cok uzaklasmadan dolaniyorum. Cross country ucanlar dedigim gibi 400 kusur kilometre ucuslar yapmaya basladilar. Havalar daha da guzellestikce bunlar 500 kusur km, 600 kusur km, 700 kusur km olarak uzayacak tabii.

Cirit
16-04-2010, 00:00
Y?l :1972
Ya? :17
Yer :THK Eski?ehir ?nönü kamp? planör kursu
Dönem: 2.inci

Kat?ld???m 1972/2 dönem planör kursunda 3.üncü olarak ,26 hocal? 1 yaln?z uçuş yaparak , "C Brövesi" ald?m.
Bröveyi epeyce cebimde ta??d?m, evlenince dolaba koydum.
Biz planörcülerin nerdeyse %99 da böyle yapt?.
?u i?ler statükocu devlet protokolünden ç?kartabilseydi , bizde dernekle?me veya kulüple?me yoluyla bu hobimizi devam ettirilebilseydik, hiç olmazsa senede 1-2 uçuşla , bugünlerde de hala uçuyor olabilirdik.
Çok mu bir ?ey istedim.
Belki diyeceksiniz ki Türkiyenin ba?ka hiç mi problemi kalmad?.
Ancak ben THK nin isteseydi bu i?i ba?arabilece?ini dü?ünüyorum, ama olmad?.
Planörcüler olarak temennimiz , bundan sonraki arkada?lar?n , uçuşlardan uzak kalmamalar?.
Ama henüz bu konuda hala bi k?p?rdama yok.
Bu konuda AirportTV yetkililerini TV lerinde program yapmaya ça??r?yorum.Belki bir yarar? olur.
Selçuk Bey karde?im, mümkün oldu?unca uçuşlar? b?rakmamaya çal??, sana kazas?z k?r?ms?z güzel uçuşlar diliyorum.
NOT: 1972 y?l?na kadar ?nönü kamp?n?n ; 2.inci en güzel performans uçuşunu hocas?yla gerçekle?tiren ve bu uçuşu kay?tlara geçen bir planörcü a?abeyiniz olarak, bütün planörcüleri kucakl?yorum.

Sevgilerimle.

drumex
16-04-2010, 22:25
Suleyman bey, ben Hakan hocadan baskasini bilmiyordum planorcu, sizi de ekledim listeye. :)

Ben gecen sene Temmuz'dan beri her hafta sonu iki gun gidiyorum. Iyice kanima girdi zaten, kolay kolay birakabilecegimi zannetmiyorum.

THK istese ulkemizde havacilik cok farkli bir yerde olabilir ama niye yapilmadigi saatlerce tartisilir tabii.

GaroMafyan
17-04-2010, 00:15
Hepinize ?yi ak?amlar dilerim

Bir iki y?l evvel,THK Eski?ehir ?nönü Kamp?nda, 2 veya 3 defa bulundum,inan?n belki de en keyifli saatlerimi geçirdim,bizim ekibin (Geli?im) uçmas?na ra?men ben uçmad?m ve onlar? seyrettim.Tabii e?itim gören onca talebeyi de.

Süleyman bey beni çok iyi anlayacakt?r,ben orada iki ayr? dünya ya?ad?m...birincisi THK dünyas?,ikincisi ise hocalar ve talebeler dünyas?.
Çok aç?k söyliyeyim,kimseye bir sayg?s?zl???m da asla olamaz,bu i?i oradaki uçuş e?itmenlerine b?raksalar eminim oras? bir Avrupa ?ehrindeki uçuş okulundan farkl? olmaz...tabii bu benim görü?üm.

Ülkemizdeki bu tip ?dareler,maalesef hala ayn? kafay? inatla savunuyorlar ve sürdürüyorlar...Dünya ise bir ba?ka ,olmas? gereken kafada.Hocalar -ki hepsinin kulaklar? ç?nlas?n ve iyi ki varlar,oraya gelen çocuklara Havac?l??? a??lamak ve sevdirmek (tabii uçmay? ö?retmek) için ellerinden ne geliyorsa onu yap?yorlar ve bir de minimum destekle...galiba maddi ve manevi olarak.

Orayla ilgili bir pro?ram TRT de yap?lm??t?,Airport veya hangi pro?ram varsa,oraya e?itim zaman? gidip,bana göre 15 günde bir oray? gündeme getirmesi laz?m...bu belki baz? ?eyleri de?i?tirebilir (benimkisi bir dilek galiba) ve olmas? da laz?m, en az?ndan hocalar için bu olmal? ve çocuklar içinde tabii.

Her planör kalk???nda,çocuklar?n dizilerek kalk??? selamlamas? (Süleyman bey siz bunu iyi bilirsiniz) inan?n insan? çok etkiliyor,arkada?l?klar?,birbirleriyle olan diyaloglar?,zengin fakir ay?r?m? olmadan sadece Uçu? ve gerekli bilgileri ö?renmek için çabalar?n? görmek ve izlemek çok keyifliydi.Hoca ve talebe ili?kileri orada bir ba?ka.....olmas? gerekti?i gibi,medeni dünyada oldu?u gibi....

Galiba baz? ?eyleri gözönüne getirebilirsek o zaman baz? de?i?iklikler de olabilir diye dü?ünüyorum,neyse..ba??n?z a?r?tt?m.

En güzeli ise bu ay?n 23 ün de Eski?ehir de olaca??z,mutlaka oraya gidip hocalarla birlikteyiz,ve tabii kurallar gere?i Baklavam?z? da götürece?iz.
Zannetmeyin ki uçmaya ,Geli?im' le çalmaya gidiyoruz.

Bir de Selçukcu?um..lütfen güzel fotoğraflara devam....

sevgilerimle