PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Pilot Olamamak...

515
24-02-2010, 22:44
De?erli kaptan abilerim dostlar?m..
Okulumu bitirdim. Diplomam? ald?m. ?imdi istedi?im tek ?ey atpl almak. Ancak maddi imkanlar?m k?s?tl? maalesef. Özel kurslar 100 bin tl civar? ücret istiyor. Kredi kullanay?m dedim ama bir tane evimiz var ailecek oturdu?umuz. Dolay?s?yle ailem ipotek fikrine hiç s?cak bakmad?. ?poteksiz kredide çekemiyorum. E?itim veren herhangi bir havayoluda yok ?u anda bildi?im kadar?yla. Eski?ehir için y?ll?k bilmem kaç ki?i ba?vuruyor, giri? yapabilen 10 ki?i. Oras?da imkans?z gibi bir?ey.

?imdi bu ?artlar alt?nda ben nas?l pilot olabilirim? Soru asl?nda anlams?z zira ç?k?? yollar? kapal? gibi. Ancak benim gözden kaç?rd???m bir husus varsa bunu belki burda yakalar?m diye umuyorum. Yard?mlar?n? görü? ve fikirlerinizi rica ediyorum.

Sayg?lar..

N. Mehmet YILMAZ
24-02-2010, 23:21
Eski?ehir'den neden daha ba?lamadan vazgeçiyorsunuz? E?er kendinize inan?yorsan?z neden o 10 ki?iden biri olmayas?n?z? ?u anda aktif olarak pilotluk yapan üyelerimiz size çok daha iyi tavsiyeler vereceklerdir.

Sevgiler, yolunuz aç?k olsun

Cirit
25-02-2010, 00:19
1-Hangi okulu bitirdiniz ?
2-Bugüne kadar hiç uçuş kursu ald?n?z m? ?
3-Yabanc? dil "?ngilizce" düzeyiniz nedir ?

Pilot olma sürecine ; ilk defa yeni ba?l?yorsan?z, birinci öncelik ,Eski?ehir Sivil Havac?l?k Yüksek okulu gibi bir üniversiteye girmek, olmazsa e?er lise mezunu ve üzeri iseniz ve dil düzeyiniz yeterli ise , özel uçuş okullar?na kay?t olmak.
Özel pilot kurslar? ile ilgili olarak AirportTV de bir canl? yay?n yap?ld?, bu programa halen uçuş okulundan mezun olan bir çok pilot kat?ld? , bu konuda görü?lerini beyan ettiler.
AirportTV de yay?nlanan bu program?n , ar?iv kay?tlar?n? izlemesinizi tavsiye ederim.
Çok iyi dü?ünmenizi ve duygusal davranmaman?z? tavsiye ederim.
Yolunuz aç?k olsun.

515
25-02-2010, 01:15
Bilgisayar programc?l??? ve enformasyon teknolojilerini bitirdim.
Bugüne kadar hiç uçuş kursu almad?m.
?ngilizcem yeterli düzeyde hatta e?itimimi ingilizce olarak ald?m.

canery
25-02-2010, 12:56
Selamlar, Uçu#351; okullar#305;n#305;n konu#351;uldu#287;u Airport TV yay#305;n#305;n#305;n linki:
http://vimeo.com/9311102

qTr
25-02-2010, 15:55
Bence o ücret 100bin TL ile kalmayacakt?r. Sadece ATPL alarak havayolunda ba?laman?z çok zordur. Art?k tip e?itimlerini de alm?? olman?z gerekiyor. Tabiri caizse kap? gibi torpilim var diyorsan?z o zaman ba?ka. Ama yoksa tip e?itimini de ar?yor art?k havayollar?. Onun ücretide bildi?im kadar?yla 30-40bin EU.

S?nav, m?nav ücretleride i?in içine girince 200bin TL yi gözden ç?karman?z gerekiyor malesef.

515
25-02-2010, 17:01
Görünen o ki kaç?rd???m pek bir?ey yokmu? galiba. M?s?rda bilmedi?im bir dedem vefat falan ederse ancak o zaman pilot olurum ben. Bu yolda gidebilen arkada?lara en samimi duygular?mla ba?ar?lar diliyorum.

:(

hakan737
25-02-2010, 19:19
Ömer gerçekten bu i?i yapmay? kafana koymu?san bugünkü nimetlerden faydalanmaya bak zira bizim zaman?m?zda ne bugünkü imkanlar vard? nede bugünkü gibi bize ak?l verecek yol gösterecek birileri.

Evet, havac?l?k para i?idir , bunun maalesef alternatifi yok. Ancak para bizim gibi ülkelerde a??r? de?erli baz? ülkelerdede nispeten daha kabul edilebilir bir seviyede. Bu ya??ma kadar edindi?im tecrübeye bakarsan bir yere gelmek istiyorsan arkan sa?lam olacak. ?ster aile de buna ister güvenebilece?in bir arkada?. Arkadan kimse yoksa sak?n o "bir elma ald?m sonra sat?p 3 tane ald?m bakt?m iyi gçdiyor bir kasa sonra kamyonet...." hikayesinin as?l devam? ".....sonra bana day?mdan trilyonluk miras" kald?d?r :) Aileni asla yermiyor ve küçümsemiyorum, her ailenin bütçesi s?n?rl?d?r ve bunada yapacak bir?ey yoktur. Madden destek olam?yorlarsa manen %100 destek vermeleri ve senin cesaretini artt?rmalar? en büyük faydalar? olacakt?r.

Gelelim para meselesini ne yapacaks?n? Önce askere git ve askerlik içini temizle! sonra aya??na dolanmas?n bu mecburiyet! Daha gençsin ve yukar?da yaz?ld??? gibi 30 ya??na kadar THY'nin al?mlar?na girme ?ans?n var. Bunu d???ndaki her olanak =para! özel ?irketler e?itimli adam isterler bu yüzdne yapacak bir ?eyin yok ancak;
-Askerlik i?inden kurtulunca hemen en iyi yapt???n i?e sar?l! mesle?in yada de?il,
-Bulabildi?in tüm extra i?leri yap, ne olursa olsun elinden ne geliyorsa, web tasar?m?, rehberlik, tercüme vb...
-S?k? para politikas? uygulamak zornudas?n ve bu politika hayat?n? maalesef minimum ?artlara indirmek zorunda. Her türlü giderini k?smak zorundas?n. Para harcamayaca??n sürece k?zlar? vs unut! cep telefonu de?i?tirmek, araba almak, gezmek tozmak sinemaya gitmek , içmek e?lenmek.....hepsinin üzerini çiz! sana her bir kuru? laz?m unutma! maalesef hedefe gitmek için bunu yapmak zorundas?n çünkü 30-35 aras?na kadar yukardaki listedekilere sahip olman laz?m; ATPL+TYPE (tip lisans?)
-Türkiyede e?itim alaca??m diye kast?rma, Türkiyedeki uçuş okullar? -arkda?lar kusura bakmas?nlar-yolunacak kaz ar?yorlar. Tamam türkiye ?artlar?nda maliyetler yüksek onu anlad?kta maalesef Türkiye gerçe?ine göre bir ?eye TALEP varsa F?YATI TAVAN YAPAR! bu 2+2 kadar gerçektir. TALEP olan hiçbir?eyin fiyat? dü?mez bu ükede!
Yurtd???nda çok cazip uçuş okullar? oldu?u gibi bu okullara giden ö?renceilere haftal?k belirli bir saat çal??ma iznide veriliyor. Uçu? okullar? genelde kalacak yer ihtiyac?n? fiyat?n içinde kar??l?yorlar. ABD'de Florida , Seattle, Newyork vs diye tutturmazsan orta bölgelerde çok cazip fiyatlarda JAR lisans? veren okullar var. Türkiyede 60binEuro istenen kursu buralarda 60-70UbinSDye halletme ?ans?n var.
Sanmaki sen Türkiyede bir okula gitti?inde "idame" masraflar?n olmayacak! hele bir ?stanbul'a gel görürsün ne kadar günlük masraf?n olur? ayn?s? yurtd???ndada geçerli-ki genelde yurtd???nda yeme-içme daha ucuzdur!
?ngilteredeki okullar?n pahal? olmas?na ra?men Avustralyadaki okullar nispeten daha ucuzdur.

Vaktini bo?a harcama, internette her gün okullar ile ilgili ara?t?rma yap. JAR lisans? verip vermediklerini, ne kadar sürdü?ünü,hangi uçaklar ile uçaca??n?, o okullar ile ilgili bir ?ikayet olup olmad??n? "hidden cost" ad?nda buradaki okullar?nda zaman zaman önüne koyduklar? ekstra ücretlerin olup olmad???n? ö?ren.

Yurtd???nda ald???n lisans?n Türkiyedeki tek sorunu (uluslararas? standarttaki JAR lisans? olmas?na ra?men) Türk lisans?na çevirme i?lemi yapman gerekiyor. Biraz vaktini al?p Türkiye bürokrasisi ile u?ra?mana kar??l?k elinde yurtd??ndan al?nm?? bir lisans sinsilesi olacak.
Yurtd???nda göreceli olarak daha bir e?itim alaca??n muhakkak. Buradaki arkda?lar kusura bakmas?nlar, buradaki ?artlar? küçümsek de?il amac?m ama ciddi olarak ABD, Avustralya, Yeni Zellanda, ?ngiltere gibi yerlerde havac?l?k çok daha zengin ve ö?retici. Bu ülkelerde e?er anla??rsan uçuş ö?retmeni olarak kal?p saat doldurma ?ans?nda var.

Yani sonuçta k?s?tl? bütçeni harcarken çok dikkatli olmal?s?n. Bir kere harcayaca??n bir para.

Ha tabi en önemlisi, her hafta say?lsal oyna tek kolon :) ç?karsa advisorlük ücreti olarak PPL paras?n? al?r?m :)

?aka bir yana uzun bir yol olur ama istiyorsan olur, olmaz de?il.

515
25-02-2010, 21:03
Hepinize ayr? ayr? teşekkür ederim. Anla??lan bu i? bir süre ask?da kalacak.

Peki haz?r konu aç?lm??ken dispactherl?kta durum nedir? E?itim masraflar? i? imkanlar? vs. Bu konuda ayd?nlatabilecek olan?m?z var m? acaba?

estaban
25-02-2010, 22:55
Bir zamanlar bende çok ara?t?rm??t?m.
?lk olarak THY uçuş akademisi konusunda aç?kça belirtmek isterim Torpil olmadan çok zor.Kendim bizzat içine girmedim ancak Torpil ile giren yak?nlar?m oldu ve anlad?klar? kadar?yla sistemi aç?klad?lar.
En iyi ihtimalle minimum 100 bin TL harcay?p uçuş okulunda e?itiminizi tamamlad???n?z? varsayal?m,sadece biraz ara?t?r?n Uçu? okullar?ndaki e?itim görenlerin,mezun olanlar?n,bir ?irkette çal??anlar?n say?s? kaçt?r.Daha sonra Pilot al?mlar?n? inceleyin aradaki fark? anlayabilirsiniz.En üzücü olay ise Babadan O?ula mant???n?n Ülkemizdeki ?irketlerde s?k s?k kullan?l?yor olmas?.Umar?m anlatabilmi?imdir.
Benim önerim e?er ayn? paray? ay?rabilirseniz Yurt d???nda bölümünüz ile ilgili e?itimi tamamlay?p kaliteli bir yaz?l?mc? olabilirsiniz.Daha sonra rahatl?kla kendi Cessna'n?z ile uçabilirsiniz :)

fatih.koz
27-02-2010, 18:05
<b id="quote">quote:</b id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote">Hepinize ayr? ayr? teşekkür ederim. Anla??lan bu i? bir süre ask?da kalacak.

Peki haz?r konu aç?lm??ken dispactherl?kta durum nedir? E?itim masraflar? i? imkanlar? vs. Bu konuda ayd?nlatabilecek olan?m?z var m? acaba?

<div align="right">Originally posted by 515*-*25/02/2010*:* 21:03:55</div id="right">
</td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote">

Dispeçerlikde aynen pilotluk gibi gönül i?idir, ciddi olarak bu i?i seviyor olman?z ve istiyor olman?z gerekir aksi takdirde çekilecek dert de?ildir ba?tan pe?in pe?in söyleyeyim :)

Mevcut yönetmeli?e göre Dispeçer daha do?rusu Flight Operations Officer / Uçu? Harekat Uzman? olabilmek için gereksinimler TC vatanda?? , en az lise mezunu , yabanc? dil bilgisine sahip (ingilizce) ve 23 ya??ndan büyük iseniz;

A. Muhtelif mesleklerde en az 2 y?l çal??m?? olmak (pilotluk, navigatörlük , meteoroloji uzmanl??? , hava trafik kontrolörlü?ü gibi) ve SHGM'ne ba?vuruda bulunarak direkt teorik ve pratik s?navlara girmek .

B. Bir OCC ofiste , dispeçer gözetiminde en az bir y?l çal??m?? olmak ve havayolunuzun sizin ad?n?za SHGM'ne ba?vurmas? sonucu s?navlara girmek .

C. Yetkilendirilmi? bir kursa kat?larak ba?ar?l? olmak ve s?navlara girmek .

?eklinde .

A ??kk?n? kullanarak bu mesele?e geçen var m? bilmiyorum ancak B ??kk?n? kullanarak ülkemizde dispeç lisans? alabilmi? 2-3 ki?i var ( in?allah 4 ve 5nci 'de yak?n zamanda olacak )

C ??kk? en geçerli yol ancak bir tak?m olumsuzluklar? yok de?il , pilotluktaki i? s?k?nt?s? burada da mevcut , kurslar ücretsiz de?il [minimum 5000-6000 Euro gibi bedeller telaffuz ediliyor + belli bir ki?i say?s?na ula?madan kurs aç?lm?yor + her kurstan gelen SHGM s?cak bakm?yor] ve dispeçer maa?lar? öyle pilot maa?lar? kadar yüksek de?il sektörde (maalesef).

Yeni yürürlü?e girecek yönetmeli?e göre ise ya? s?n?r? 21'e inerken , 2 y?l çal??man?n ard?ndan kurs zorunlulu?u konmu? ve lise yerine en az yüksek okul mezuniyeti ve a??rla?t?r?lm?? yabanc? dil bilgisi geliyor . Yeni yönetmelik henüz taslak halinde , üzerinde de?i?iklikler olabilir - olmayabilir bilemeyiz.

Mevcut yönetmeli?i ve taslaklar? SHGM'nin resmi sitesindeki ULUSAL MEVZUAT k?sm?ndan takip edebilirsiniz .

Yaln?z tekrar etmekte fayda görüyorum , dispeçerlik gerçekten yürekten istiyorsan?z yap?labilecek bir i? . Çal??t???n?z firman?n büyüklü?üne göre sürekli dikkat ve çal??ma isteyen , kafan?z?n içinde birden çok de?i?kenin tek kale maç yapt??? , a??r stres ve sorumluluk isteyen bir meslek . bu nedenle sak?n ama sak?n "pilot olamad?m dispeçer olay?m" gibi bir dü?ünceye kap?lmay?n , sonra pi?man olursunuz ve belki de bu i?e gerçekten gönül vermi? bir arkada??m?z?n önünü kesmi? olursunuz fark?nda olmadan .

Mail adresim san?r?m ki sizde var, gerekirse detaylar? mail ile de anlatabilirim uzunca (ancak bundan pek farkl? olmaz emin olun)

Sevgiler

hasmet
27-02-2010, 23:11
A ??kk? sana uyard? Fatih Sanal, manal ama çal??t?n m? ,çal??mad?n m?. sen belirt SHGM 'ye.(Belçika dikkate alm??t?) Birde kabul ediyorlarm? :))
4-5 . olaca??na da hiç ku?kum yok.

hakan737
28-02-2010, 01:13
Ben Fatih kendisinden hariç olanlar? söylüyor sand?m o s?ralamaya dahil olamazki zaten :) onunki banko :)

harekat
28-02-2010, 01:40
Gecmiste bildigim kadari ile yaklasik sayi (10-15) arasi aday , isbasi egitimi adi altinda 7-11 ay arasi calisarak lisansini aldi. (THY)

2004 yilina kadar Fransa milli havacilik , sinav ucreti ve ingilizce bildiginizi belirten bir belge (Toeffl v.s) ile sizi dispatch lisansi `sinavina` direkt dahil ediyordu.2004 te son verdiler. (tabii salt olarak sinava girmek saglam bir altyapi gerektiriyor , herhangi bir havaolunda calismayip gecebilen kac kisi olmustur bilemiyorum)

ABD de ulkemizden daha cazip fiyatlara gelecek kurslar mevcut.Sonucta orada bir cok havacilik okulu var , ulkemizde ise az fakat donuste sizi ayni pilotajdaki gibi lisans onaylatma sorunu bekler:) Tabii gozunuz korkmasin ,SHGM ucus harekat uzmanligi konusunda `pilotaj` kadar git gel yaptirmiyor.

illa havacilik alaninda calismaliyim diyorsaniz , size tavsiyem `cephe` dedigimiz kisim yani ; apron , yer hizmetleri , Occ veya ucus harekatta olmayin.

Sonra ya seker ya da tansiyon sahibi olursunuz.

Ben sizin gibi bilgisayar programciligini bitirmis olsaydim zamaninda , inanin havaalaninin yakinindan bile gecmezdim:)

Tabii sogutmakta istemem , yolunuzda basarilar dilerim.Umarim arzu ettiklerinize kavusursunuz.

Hakan Sevindik
06-03-2010, 09:13
Olaya bir de Pollyanna usulü bak?n derim. Tamam baz?lar?m?z belki istedi?i halde pilotluk mesle?ini edinemedi ancak iyi ki ?u FS denilen olay var. Pilot olsayd?m ömrüm boyu uçamayaca??m yerlere, uçamayaca??m tipte uçaklarla evimin rahatl???nda can?m?n istedi?i zamanda uçabiliyorum de?ilmi. Kaç pilot alt?nda B747, A340 vs. ile can? istedi?inde St.Maarten'e uçabilir ki? Sanal pilotlu?u seviyorum ben..:))

TC-BHN
06-03-2010, 16:26
http://www.thy.com/tr-TR/corporate/news/announcements/announcement.aspx?aid=4629

515
06-03-2010, 16:32
??te budur. Hemen ba?vurumu yap?yorum.

Edit: Yap?yorum yapmas?nada burda dönecek torpili dü?ünemiyorum bile. Bana s?ra gelir mi ondan bile ?üpheliyim. Yine de ümidi yitirmeyip azimle devam etmek laz?m.

ITER IMPIUS
06-03-2010, 21:08
<b id="quote">quote:</b id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote">??te budur. Hemen ba?vurumu yap?yorum.

Edit: Yap?yorum yapmas?nada burda dönecek torpili dü?ünemiyorum bile. Bana s?ra gelir mi ondan bile ?üpheliyim. Yine de ümidi yitirmeyip azimle devam etmek laz?m.

<div align="right">Originally posted by 515*-*06/03/2010*:* 16:32:52</div id="right">

Torpil falan yok, yormay?n kafan?z? böyle ?eylerle... Çe?itli elemeler mevcut, DLR testi gibi, hak etti?inizde kar??n?zda kimse duramaz.

cougar
07-03-2010, 12:12
DLR sinavi ATPL lisansini aldiktan sonra. ATPL'e baslayacak, veya TK'nin egitimlerine gidicek birini once DLR'a sokamazlar. TK'nin bu akademilere girmeden once yaptigi sinav psikomotor sinavi.

turkisheagle
07-03-2010, 12:29
DLR ? yapan kurum 2 farkl? seviyede yap?yor bunu.ATPL i olan pilotlar?n girdi?i bir seviye var, birde e?itim verecek kurumlar?n adaylara yap?lmas?n? istedi?i bir çe?it daha var.S?nav sistemi birbirine çok benzesede ö?renci adaylar?n?nkinde baz? modüller eksik ATPL lilerin girdi?i s?nava göre.Dolay?s?yla TK akademinin Almanyaya yollad??? ö?renci adaylar?n?n girdi?i s?navda DLR s?nav? diye geçer isim olarak.Psikomotor u ?stanbul da yap?yorlar zaten bildi?im kadar?yla.

Ekleme:E?itim verecek kurumlar?n iste?i derken, daha çok havayolu akademileri ve avrupada isim yapm?? ,talebin a??r? oldu?u uçuş okullar? için yap?yorlar.Di?erleri için ''ö?renci=$'' mantalitesi i?ledi?i için, bu DLR s?nav? pek bilinmiyor.

ITER IMPIUS
07-03-2010, 13:53
<b id="quote">quote:</b id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote">DLR sinavi ATPL lisansini aldiktan sonra. ATPL'e baslayacak, veya TK'nin egitimlerine gidicek birini once DLR'a sokamazlar. TK'nin bu akademilere girmeden once yaptigi sinav psikomotor sinavi.

<div align="right">Originally posted by cougar*-*07/03/2010*:* 12:12:28</div id="right">

DLR da zaten bir çe?it psikomotor s?nav? de?il mi? TK' da uçuş e?itimine ba?layacak adaylar da DLR testine giriyor, bu s?nav?n ATPL' si olanlara yap?lanlar ile tek fark?(TK için konu?uyorum), ATPL' i olanlar havac?l?k bilgisi ad? alt?nda bir s?nava girerken lisans? olmayanlara Fizik s?nav? yap?yorlar. Geri kalan tüm testler birbiri ile ayn? ki hat?rlad???m kadar? ile 11 tane farkl? modül var. TK' da s?nav 1 gün sürüyor. Sunex için DLR' a girenlere ise 2. gün bir de mülakat yap?l?yor. Lufthansa' n?n DLR' ? ise yakla??k 4 gün civar? bildi?im kadar? ile ek modülleri var. Sonuç olarak s?nav?n hangi modüllerden gerçekle?ece?i girmek istedi?iniz ?irketin al?m prosedürlerine göre de?i?kenlik gösteriyor ama minimumlar ayn?.

Cirit
07-03-2010, 18:18
Ömer Faruk Kaptan,
Hemen ba?vur, istenen dil seviyesinde çok fazla aday ç?kaca??n? zannetmiyorum.
Ayr?ca, özel sektörde bile i?e al?n?rken, referans isterler, sen bu torpil laf?n? kafandan sil, ve sana THY de referans olabilecek biri olarak dü?ün.
Yolun aç?k olsun, ?n?aallah ?ans?n yaver gider, iyi bir f?rsat senin için.
Olmazsa da can?n sa? olsun, iyi bir okul bitirmi?sin, mesle?ine devam edersin , olur biter.
Sevgilerimle.

synape
07-03-2010, 19:04
THY her türlü mühendisi, hatta uluslararas?; ili?kiler mezununu al?yor, bi t?p mezununu alm?yor. Fena m?; ya kopilota bi?ey olsa veya yukarda bi yolcuya bi?ey olsa hemen devreye girerim :)

ED?T: Okunmayan karakterler düzeltildi

ResatOzkeresteci
08-03-2010, 11:34
THY bundan oncek? donemde okul b?tt?kten sonra lisans?n? alan mezunlar?n? DLR s?nav?na yollad?.Hepsinin gectigini duymustum,ancak bundan bir onceki ilan ac?m?nda yani yeni al?nacak adaylarda on elemeleri gecen adaylar? psikomotor yerine DLR a yollad?g?n? da biliyorum.Bu donemde ne yapar bilemiyorum ancak cal?s?ld?g? takdirde psikomotor DLR vs farketmez kendinize guvenin gerisi gelir,en kotu denemis olursunuz akl?n?zda kalmaz.